Aktuality

Pondelkový príhovor - o. Dalibor Ondrej (19.09.2016)
pridané 20.09.2016

Začíname nový akademický rok. Pre mnohých z Vás, ale aj pre mňa, ide o nové prostredie, nových ľudí, nové úlohy, nové okolnosti života. Akási nová misia. Tí starší vysokoškoláci majú pravdu ak povedia, že každý rok je to iné, každý rok sú pred nami nové výzvy.
Dnešné evanjelium nám však ukazuje tiež jednu výzvu, ktorá je pred nami. Je to misia pre tých, ktorí „svietia“. Ako sme „rozsvietení“? Evanjelium nám hovorí, že je to určitý proces. Nazvime ho proces rozsvecovania. Píše sa tam: „nič nie je skryté, čo by sa nevyjavilo, a nič utajené, čo by sa neprezvedelo a nedostalo na verejnosť“. Teda tak ako je v škole proces naberania vedomostí, tak v duchovnom živote je proces rozsvecovania. Aby sme, až sme zažatí, dokázali svietiť.
Lukášovo evanjelium je silno misijné. A je výstižné, že na začiatku roka aj nám zaznievajú tieto misijné slová. Sme postavení na svietnik, aby sme žiarili. Aby sme svedčili tam kde sme o tom, kto sme a v koho sme uverili. Lukáš stavia svojho čitateľa do pozície toho, na ktorého sa ľudia „z vonka“ dívajú a pozorujú.
Zároveň nás však aj vystríha. „Dávajte pozor, ako počúvate“. Tí, čo majú vojsť, musia vidieť v našom živote pravdu toho, čo od nás počujú. Svedectvo sa zakladá na pravosti. Tu je dôležitá naša identita. Tá, buď pomáha rozozvučať Boží hlas, alebo ho komolí. Neplatí, že účinnosť Slova sa spôsobuje moja viera. Účinnosť slova sa ukazuje v spôsobe môjho života. To, či sa zhodujú moje slová s tým ako žijem.
Len tak budú o nás platiť slová z čítania: „Pán sa priatelí len so spravodlivými...pokorným dá milosť“
Vykročme do novej misie s Božou pomocou. 


 

2017 © Univerzitné pastoračné centrum sv. Košických mučeníkov, Košice